Aktualności

Sześciogodzinny czas pracy

Data publikacji: 15.04.2014 godz.12:35
Autor: Joanna Turaj
stara_fabryka_opon_mabor_5f4f3.jpg (rozmiar: 159.13 kB)

Przed rewolucją przemysłową człowiek pracował 10-16 godzin dziennie przez 6 dni w tygodniu. Teraz żyjemy w czasach rewolucji cyfrowej więc czemu nie wykonać kolejnego kroku naprzód? Poważnie nad tym pomysłem zastanawia się Szwecja, która testować będzie6-godzinny dzień pracy.

W ramach testów pracownicy miejskich władz w Göteborgu otrzymywać będą płacę taką jak obecnie, ale zamiast siedzieć po 8 godzin w biurze będą tam spędzać 6 godzin - również 5 dni w tygodniu, od poniedziałku do piątku. Aby zachować wszelkie standardy eksperymentu naukowego pracowników ratusza podzielono na grupę testową, pracującą krócej, i kontrolną, która będzie pracować tak jak do tej pory - 8 godzin dziennie.

Po jakimś czasie sprawdzone zostanie jak bardzo produktywni byli członkowie obu grup, jak często brali zwolnienie chorobowe i jak ogólnie wpłynęło to na ich samopoczucie i zapał do pracy, a także wyniki tej pracy.

Pomysł na eksperyment wziął się stad, że niektórzy politycy zaczęli dostrzegać problem - rośnie bezrobocie podczas gdy niektórzy ludzie pracują po kilkanaście godzin dziennie przez co znacznie spada ich efektywność.

Wcześniej przeprowadzono podobny eksperyment także w jednej z lokalnych fabryk, a jego wyniki były bardzo zadowalające, choć polityczni przeciwnicy autorów pomysłu nazywają test populistycznym twierdząc, że zmiana godzin nie pracy nie wpłynie w żaden sposób na wydajność pracowników i jakość ich pracy.

Czekamy zatem na wyniki badania - bardzo ciekawi jesteśmy ich rezultatu.


Aktualność została opublikowane przez "PT".
Zobacz pozostałe aktualności organizacji lub przejdź do profilu organizacji.