PT

Portal Techniczny

Udany atak na system GPS na Morzu Jońskim

Data publikacji: 31.07.2013 godz.11:35
Autor: Łukasz Kiełbasa
iphone_3_l_cb322.jpg (rozmiar: 50.08 kB)

GPS jest to system, który powszechnie wykorzystywany jest przez podróżników lub zwykłych ludzi przemieszczających się z jednego miejsca do drugiego. Co by się stało gdyby jego wskazanie było nieprawidłowe? Wielu jego użytkowników nie zastanawia się nad tym problemem, jednak to bardzo możliwe.

Jeden z najwybitniejszych ekspertów bezpieczeństwa GPS wraz ze swoimi studentami postanowił podjąć się próby oszukania zainstalowanego na 65-metrowym jachcie "Biała róża" system nawigacji. Badania przeprowadzone na Morzu Jońskim za zgodą kapitana statku pokazały jak łatwo można przesłać fałszywy sygnał do systemu GPS.

Profesor Todd Humphreys z University of Texas po eksperymencie powiedział:

„Przeprowadziliśmy rzeczywisty atak na otwartym morzu przeciwko prawdziwemu, wartemu 80 milionów dolarów jachtowi. Mogliśmy go kontrolować za pomocą wyposażenia wartego 2000 USD. To bezprecedensowe wydarzenie. Nikt nigdy nie pokazał czegoś takiego. Najbardziej złowieszczy był fakt, że nic nie zaniepokoiło załogi. Sygnał GPS był przez cały czas tak silny jak zwykle. Jedyne, czego potrzebowaliśmy to by atakowana jednostka znajdowała się w zasięgu wzroku. Jeśli dysponujesz dronem, możesz przeprowadzić taki atak z odległości 20-30 kilometrów. Jeśli jesteś na morzu, to powinieneś być w odległości 2-3 kilometrów”

Podczas eksperymenty student Humphreysa wysyłał sfałszowany sygnał. Wszystkie przesyłane sygnały GPS z satelity na Ziemie nie wymagają uwierzytelniania i szyfrowania. W związku z tym za pomocą małego urządzenia radiowego udało się oszukać odbiorniki na pokładzie statku. Zamiast nasłuchiwać sygnału od satelitów krążących na orbicie, kierowały się fałszywie nadawanym sygnałem.

Naukowiec ostrzega przed możliwym atakiem na GPS. W poprzednim roku podczas jednej z konferencji opowiadał, w jaki sposób można przeprowadzić atak na GPS drona. Zauważył, że wykorzystanie jego techniki z eksperymentu przy zastosowaniu odpowiednio silnego sygnału może oszukać urządzenia systemów Glonass czy Galileo.

Ratunkiem na fałszowanie sygnału badacz widzi w wprowadzeniu cyfrowych sygnatur do sygnału GPS. Jest to jednak rozwiązanie bardzo kosztowne i najmniej praktyczne. Przed dwoma laty USA wyłączyły system LORAN, który był odporny na ataki. Obecnie najlepszą obroną jest.. nauka obsługi sekstantu. Pozostaje też mieć nadzieję, że Wielka Brytania uruchomi testowany przez siebie system eLORAN.

 

Źródło: www.arstechnica.com / www.kopalniawiedzy.pl